Príbehy

Komentáre

Knihy

Kontakt

Darina Matichová: My a oni

Doba moderná, doba lenivá. Niečo na tom bude, všade samé stoličky, počítače, televízory. Chvíľu sedíme pri jednom, potom pri druhom. Bez pohybu. Dobre, už počujem protestné hlasy, že to nie je pravda. Nie, na sto percent určite nie, ale trend je jasný. V spoločnosti rastie obezita a stav chrbtice u mladej generácie má od optimálneho poriadne ďaleko.

Lekári bijú na poplach, sedenie je mimoriadne nezdravé, treba ho obmedzovať. Súhlas, skutočne neprirodzená poloha. Ale taká príjemná, povieme si hneď. Našťastie nie všetci, nájdu aj iní. Žiadni profesionálni športovci, nič také, sú to jedinci z ľudu, ktorí sa rozhodli konať a začali sa starať o svoje zdravie. Nie, nezbavili sa všetkých stoličiek vo svojom okolí. Práve naopak, začali vyvažovať sedavé činnosti inými, aby mali zo všetkého.

Do života sa im vkradol šport. Bez vrcholových výkonov, len tak rekreačne. Nejaké fitnescentrum s rôznorodou ponukou, možno beh. Lenže prišiel rok 2020 a do našich životov sa vkradol koronavírus. Slovo, ktoré sme vo svojich slovníkoch veľmi nevyužívali. Nádcha, nejaká chrípka k tomu, bežné sezóne záležitosti, nič výnimočné. Ak nás skolili, skončili sme na určitý čas v posteli. V pohode, vraveli sme doteraz.

Prišlo to tak odrazu, dvere fitnescentier zatvorené, bez možnosti cvičenia na týchto miestach. No čo, nejako to fungovať musí, zostáva cvičenie doma a beh. Super, stačí športové oblečenie, kvalitné tenisky a hor sa do ulíc, ide sa behať. Ale čo prekrytie horných dýchacích ciest rúškom, respirátorom či šatkou? Áno, nájdu sa tí zodpovední, ktorí robia všetko podľa pravidiel. A že ich hnevajú všetci tí, ktorí sa rozhodli robiť niečo pre svoje zdravie, ale na iných nedbajú? Žiadne rúška, šatky, nič také.

Poctiví proti ostatným, ktorí vidia len seba. Problém. Alebo ani nie? Vlastne, kontrola žiadna, všetci sú spokojní, veď robia niečo pre svoje zdravie. A možno aj pre všetkých okolo nich.

Prečítajte si aj:

© Darina Matichová | Píšem pre vás už 6 rokov | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov