Príbehy

Komentáre

Knihy

Kontakt

Darina Matichová: V meste

Chalan. Úplne obyčajný, takých v našom meste je. A nielen tam, po celom Slovensku. Ale zostaňme v Bratislave, bude to tak lepšie.

Študent vysokej školy, vysoký, štíhly, nič výnimočné na ňom nie je. Klasika, aj on sám o sebe tak hovorí. Študuje humanitný odbor v Bratislave, inak pochádza z malej dedinky stredného Slovenska. Odvialo ho, ako vravia jeho rodičia. Popri štúdiu má v hlave všakovaké túžby, jedna z nich je vodičský preukaz. Čosi, čo doteraz nevlastnil.

Rozhodol sa, autoškola bola v pohode. Najprv teoretická príprava, potom praktická časť, jazdy ho priblížili k dosiahnutiu cieľa. Inštruktor prísny chlapík, inak fajn. Zvládal, len občas vyskočili nejaké drobnosti.

Absolvované, ešte záverečná skúška a potom. Sníva, predstavuje si svoje auto. Aké by asi bolo? Nevie, nároky nemá, postačí mu čokoľvek. Nemusí to byť hneď, neponáhľa sa, naučil sa skromnosti. Doma to bolo komplikované, otec momentálne bez práce, aj štúdium vysokej školy je malý zázrak.

Cvičisko, jazda v spoločnosti policajta, aj kolená sa mu trocha roztriasli. Inak fajn, veril si a nemýlil sa. Dopadlo to výborne. Ešte niekoľko dní a vytúžený doklad bude v jeho rukách. Vodičský preukaz, má ho, dôležitá plastová kartička. Hurá, chce sa mu vyskočiť poriadne vysoko.

Auto, malé, červené, ale jeho, zaparkované priamo pred domom. Podarilo sa, aj ojazdené urobí dobrú službu. Brigády v blízkom supermarkete spravili svoje, pomohli s potrebnou hotovosťou. Ide sa, dnes to bude jeho prvá samostatná jazda. Rešpekt má obrovský, cíti zodpovednosť, keby bol problém, už mu nikto nepomôže. Žiadny inštruktor, nič také.

Zvuk, jeho prvý štart, to je krása, cez bočné uličky sídliska sa dostáva na hlavnú cesu. Je opatrný, ešte stále je len na začiatku. Premávka pomerne hustá a on ako jej súčasť. Nádherný pocit, dokázal by o ňom hovoriť ešte dlho. Ale nebolo by to dobré, musí sa koncentrovať. Tachometer ukazuje päťdesiat, najvyššia povolená rýchlosť v meste, ale vytrubovanie za ním akosti neutícha. Nepríjemné, rýchla kontrola zrkadiel, možno pomôže. Priamo za ním čierny mercedes, veľký, najmodernejší model. Lenže bezpečná vzdialenosť žiadna, možno by ho aj potlačil, keby sa dalo. Zúrivé manévre, netrvá dlho, už je vo vedľajšom pruhu. Predbieha, gestikuluje. A to všetko smerom k nemu. Snaží sa, jednoducho si ho nevšíma. Križovatka, niekoľko priechodov pre chodcov. Bez semaforu, len tak s prednosťou sprava. A priechody pre chodcov, je ich hneď niekoľko. Nech sa páči, kývne rukou smerom k starším manželom stojacim pri krajnici.

Trúbenie, už zasa, komusi sa nepáči, určite mu adresoval niekoľko vulgárnych nadávok. A nech, je to jeho auto a spraví to presne tak, ako ho to naučili v autoškole. Musí vydržať, aj inštruktor to tak hovoril. Dá na neho, bol to fajn chlapík.

Prečítajte si aj:

© Darina Matichová | Píšem pre vás už 6 rokov | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov