Príbehy

Komentáre

Knihy

Kontakt

Darina Matichová: Dve strany

Vzťah, tých okolo nás je, veru veľa. Medzi rodičmi a deťmi, medzi súrodencami, priateľmi, susedmi, kolegami v práci, pacientmi a lekármi. Žeby som už vymenovala všetky? Kdeže, také jednoduché to nie je, ale na vzťah muža a ženy by sme nemali zabudnúť. Taký dôležitý, kdesi tam sa všetko začína. Preskočí iskra a odrazu dostaneme možnosť okúsiť tento svet.

Výborné, ale toto nie je žiadna láska, nič také. Práve naopak, obyčajný, strohý vzťah. Obchodný, na jednej strane prenajímateľ a oproti nemu nájomca. Jeden dáva, druhý berie, kdesi tam je základ. Všetko založené na dohode, každý dosiahne to svoje, bez toho by tento vzťah jednoducho nefungoval. Prenájom priestorov, v podnikateľskej sfére taký podstatný. Predmet užívania, spôsob platby, všetko spísané v písomnej podobe. Zmluva, rešpektovať ju musí každá strana.

A do toho všetkého príde koronakríza. Zásah štátu, nevyhnutné opatrenia, zatvorené prevádzky, obmedzené podnikanie, nedostatok finančných prostriedkov. Jedna zmluvná strana sa postupne potápa, ale ťahá so sebou i druhú. Vzťah, zasa sme pri ňom. Nájomca v problémoch a kdesi pri ňom prenajímateľ. Pripomína sa, aj zaplatiť treba, za užívanie priestorov a služby s tým spojené.

Pekné, keby nie to ale... Áno zmluva, dodržiavať ju je nevyhnutné. Všetci vedia, aj mužíček doteraz tak vzorne platiaci. Lenže teraz, čosi mu chýba. Financie, akosi ich niet, zo zatvorenej prevádzky nič nevyťažil. Nemohol, povinne zatvorené. Druhá strana však žiada svoje, je to jej právo.

Problémy, odrazu je ich toľko. Štát, keby pomohol, hneď by bolo lepšie. Pekné dúfať, len tá skutočnosť. Premiér Matovič má odlišný názor. Prenajímateľ nemá za čo dostať peniaze, prevádzka bola zatvorená a hotovo. Ešte aj splátky úverov si môže odložiť, no to je super.

Len tá prax, nefunguje akosi, prenajímateľ si nedá povedať. Argumentuje, žiada svoje peniaze, je taký neoblomný. Možno nechápe Matoviča, alebo je dôvod omnoho prostejší. Aj títo ľudia sa musia postarať o svoje živobytie.

Prečítajte si aj:

© Darina Matichová | Píšem pre vás už 6 rokov | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov