Príbehy

Komentáre

Knihy

Kontakt

Darina Matichová: Hra

Víkendový deň, jeden z dvoch voľných. Chvíle, ktoré mám rada, najlepšie na nich je, že ich môžem stráviť s tými najmilšími. Moja rodina, sú to presne tí ľudia.

Stôl, kdesi pri ňom sedí Michal. „Tati, tati,“ ozýva sa kúsoček od neho. Lenka, to môže byť len ona. Pozriem sa z opačnej strany, o dianí doma musím mať prehľad. Som takmer neomylná, v tomto prípade určite. Naše dieťa sa dožaduje čohosi, po čom veľmi túži.

Aha, už viem, zlomiť manžela na spoločenské hry nie je vždy najľahšie. Asi ako teraz. Odoláva, len občas hodí očkom po malej. Skúša ju, testuje jej vytrvalosť. Ale ona, nevzdáva sa, je tvrdohlavá. Po manželovi, vidieť ich dvoch je občas skutočne zábavné.

„Mami, ako mám prehovoriť ocka?“ doletí ku mne odrazu otázka. Rozumiem jej, reagujem však citlivo. „Mala by si ho pekne poprosiť.“ „A to je ako?“ nedá sa. Ani ja, v tomto prípade chcem zostať prísna, niekedy naozaj nepopustím. „To veľmi dobre vieš, veľakrát sme o tom spolu hovorili.“

To sú oči, len ona vie také spraviť, zbožňujem ju, hneď by som si ju privinula. Nemôžem, teraz sa to nehodí. „Tati, vieš...“ Vysvetľuje snaživo, tak predsa pochopila.

Stôl, sedíme za ním všetci traja. Pred nami hra „človeče nehnevaj sa“. Spomienky, mám ich v hlave, boli časy, tiež som ju ako dieťa hrávala. S mamou a súrodencami, otec na hry nebol, ešte tak šach. Ale na ten som nebola ja, iba brat.

Kocky. Lietajú po stole z jednej strany na druhú. „Mami, ty to zasa vyhráš,“ tipuje malá so smútkom v očiach. Neprehováram ju, skutočne sa mi darí. Hádžem jedno číslo za druhým, keď to príde. Šesť bodiek, vidím odrazu. Áno, presne toto číslo potrebujem k víťazstvu. Lenže, mám problém, je to kdesi v hlave. Šiesteho marca, bol to piatok, deň, kedy mi zomrela mamička. Nechcem takú výhru, určite nie, chce sa mi začať kričať. Je to ešte stále čerstvé, mám to v sebe.

Počítam. Figúrka vchádza do domčeka, vyhrala som. Je za tým číslo šesť. Malá sa prekonáva, gratuluje mi k výhre. Teším sa spolu s ňou, ale vo svojom vnútri mám smútok. Rozumiem mu len ja.

Prečítajte si aj:

© Darina Matichová | Píšem pre vás už 6 rokov | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov